Amniopunkcja – najmniej inwazyjne badanie prenatalne
Jednym z najczęściej wykonywanych badań prenatalnych zaliczanych do grupy inwazyjnych metod jest amniopunkcja.
Jak każde działanie tego typu niesie za sobą powikłania, z którymi należy się liczyć.
Metoda opiera się na pobraniu płynu owodniowego, co samo w sobie jest niebezpiecznym działaniem.
Bowiem możliwe jest to tylko i wyłącznie poprzez nakłucie macicy i worka owodniowego.
Cały zabieg odbywa się przez powłoki brzuszne i zawsze przy jednoczesnym kontrolowaniu płodu na obrazie USG.
Warto podkreślić, że jest to najmniej inwazyjna metoda, przez co ryzyko wystąpienia powikłań jest najniższe, co nie oznacza, że nie mogą one wystąpić.
Samo badanie polega na założeniu hodowli in vitro na sztucznej pożywce, po namnożeniu przeprowadza się ocenę chromosomów dziecka.
Niezwykle znaczące jest w tym przypadku, że amniopunkcja, jak i inne metody inwazyjne wskazują na konkretne zaburzenia genetyczne, a nie, jak ma to miejsce w przypadku innych metod, na samo ryzyko wystąpienia.
Polecane artykuły
Energia
Cały świat jest uzależniony od energii elektrycznej – wszystkie dziedziny życia wymagają jej regularnej dostawy. Postęp technologiczny wymusił uzależnienie gospodarki od dostaw energii – co gorsza przemysł bez energii nie mógłby sprawnie funkcjonować! Energię elektryczną wykorzystuje większość zakła
Odnawialne źródła energii w Polsce – po co?
Produkowanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł jest wynikiem potrzeby ochrony środowiska oraz chęcią wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Obecnie głównym celem Polski jest zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Poza tym ciągle rozwijająca się gospodarka