Specjalizacja, czyli szansa na sukces
Nieco wcześniej pojawiły się wzmianki o tym, że tłumacze, który zdecydowali się na poszerzenie wiedzy w zakresie słownictwa branżowego mają znacznie większe szanse na to, aby zdobyć intratne zlecenia. Rzeczywiście tak jest i właśnie dlatego na przestrzeni ostatnich lat możemy zauważyć bardzo ciekawe zjawisko związane z zawężaniem specjalizacji wśród niektórych tłumaczy. Fachowiec, który jest znany z tego, że robi doskonałe przekłady techniczne czy medyczne może liczyć na spore zainteresowanie klientów.
Staje się równocześnie atutem swojego biura, które jest odtąd kojarzone z szybkim realizowaniem zleceń o takiej, a nie innej tematyce. Uzyskanie specjalizacji nie wymaga z reguły od tłumacza zdawania dodatkowych egzaminów, choć można zdobyć specjalne certyfikaty, które dla ludzi z danej branży są ważną informacją – ten człowiek jest w stanie przetłumaczyć wszystko, co jest dla nas ważne. Kluczowe jest jednak samodzielne szukanie wiadomości, przyswajanie ich i umiejętność zrobienia z nich użytku.
Dróg do uzyskania specjalizacji w danym fragmencie języka jest zatem kilka – można wyrobić sobie certyfikat lub po prostu w praktyce dowieść, że zna się na rzeczy. Takie wąskie podejście do kwestii tłumaczeń staje się dziś bardzo opłacalne, ponieważ ogólna wiedza językowa sprawdza się najlepiej w codziennej komunikacji. Tymczasem większość zlecanych tłumaczeń jest osadzonych w określonej branży czy tematyce, gdzie korzysta się ze specyficznych terminów oraz zwrotów.
Nie każdy absolwent filologii umie się po nich swobodnie poruszać.
Polecane artykuły
Energia
Cały świat jest uzależniony od energii elektrycznej – wszystkie dziedziny życia wymagają jej regularnej dostawy. Postęp technologiczny wymusił uzależnienie gospodarki od dostaw energii – co gorsza przemysł bez energii nie mógłby sprawnie funkcjonować! Energię elektryczną wykorzystuje większość zakła
Odnawialne źródła energii w Polsce – po co?
Produkowanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł jest wynikiem potrzeby ochrony środowiska oraz chęcią wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Obecnie głównym celem Polski jest zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Poza tym ciągle rozwijająca się gospodarka